Home / Microcontrollers / PIC16LF1709-I/SO
minImg
PIC16LF1709-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1709-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
In Stock : 494
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 18
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V