Home / Microcontrollers / PIC16LF1779-I/ML
minImg
PIC16LF1779-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1779-I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 36
Product Status Active
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Data Converters A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V