Home / Microcontrollers / PIC16LF1783-E/SS
minImg
PIC16LF1783-E/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1783-E/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 11x12b; D/A 1x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V