Home / Microcontrollers / PIC16LF18445-I/SS
minImg
PIC16LF18445-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF18445-I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 17
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type External
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 17x12b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V