Home / Microcontrollers / PIC16LF722A-I/SP
minImg
PIC16LF722A-I/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF722A-I/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 11x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V