PIC16LF72T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF72T-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 22
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 5x8b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V