Home / Microcontrollers / PIC17C42A-33I/PT
minImg
PIC17C42A-33I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC17C42A-33I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 33MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 232 x 8
Number of I/O 33
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 17C
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V