PIC17C44-16/PQ
Microchip Technology
Product No:
PIC17C44-16/PQ
Package:
44-MQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
Core Processor PIC
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 454 x 8
Number of I/O 33
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Series PIC® 17C
Package / Case 44-QFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V