PIC18F1220-H/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18F1220-H/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 18-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Data Converters A/D 7x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V