Home / Microcontrollers / PIC18F1330T-I/ML
minImg
PIC18F1330T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F1330T-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V