PIC18F2220-E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2220-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SPDIP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Data Converters A/D 10x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V