PIC18F2458-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2458-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
In Stock : 351
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 48MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 24KB (12K x 16)
Data Converters A/D 10x12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V