Home / Microcontrollers / PIC18F25K80-E/SS
minImg
PIC18F25K80-E/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC18F25K80-E/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.6K x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V