PIC18F4585-H/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4585-H/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.25K x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 48KB (24K x 16)
Data Converters A/D 11x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V