PIC18F6490-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F6490-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
In Stock : 160
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768 x 8
Number of I/O 50
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 18F
Package / Case 64-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 12x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V