Home / Microcontrollers / PIC18LF13K22-E/SS
minImg
PIC18LF13K22-E/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF13K22-E/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 48MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters A/D 12x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V