Home / Microcontrollers / PIC18LF24K42-E/MV
minImg
PIC18LF24K42-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF24K42-E/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28UQFN
In Stock : 35
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V