Home / Microcontrollers / PIC18LF25K83-E/SO
minImg
PIC18LF25K83-E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF25K83-E/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V