Home / Microcontrollers / PIC18LF2610-I/SO
minImg
PIC18LF2610-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF2610-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.8K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 18F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Data Converters A/D 10x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V