Home / Microcontrollers / PIC18LF26K40-E/SP
minImg
PIC18LF26K40-E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF26K40-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
In Stock : 328
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.6K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V