Home / Microcontrollers / PIC18LF4420-I/ML
minImg
PIC18LF4420-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF4420-I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768 x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 13x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V