Home / Microcontrollers / PIC24F08KL200-E/ST
minImg
PIC24F08KL200-E/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC24F08KL200-E/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 14TSSOP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 12
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 14-TSSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 24F
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24)
Data Converters A/D 7x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V