Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GL410-E/PT
minImg
PIC24FJ256GL410-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GL410-E/PT
Package:
100-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package / Case 100-TQFP
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V