Home / Microcontrollers / PIC32MM0256GPM036-E/MV
minImg
PIC32MM0256GPM036-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC32MM0256GPM036-E/MV
Package:
40-UQFN (5x5)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 40UQFN
In Stock : 279
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 27
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 32MM
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Microchip Technology
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D 15x12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V