Home / Microcontrollers / PIC32MX360F256LT-80I/PT
minImg
PIC32MX360F256LT-80I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX360F256LT-80I/PT
Package:
100-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 85
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 32MX
Package / Case 100-TQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D 16x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V