PK2W680MND2225R
Chinsan (Elite)
Product No:
PK2W680MND2225R
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
In Stock : 440
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 858 mA @ 50 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 68 µF
Package Bulk
Impedance 2.23 Ohms