Home / Rivets / PL-250-10-01
minImg
PL-250-10-01
Essentra Components
Product No:
PL-250-10-01
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
BARBED FASTENER 0.606 NYLON NRTL
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Head Diameter 0.500" (12.70mm) 1/2"
Color Natural
Rivet Length 0.606" (15.40mm)
Material Nylon
Product Status Active
Rivet Diameter -
Series Richco, PL
Type Barbed Fastener
Head Height 0.078" (1.98mm)
Grip Range -
Mfr Essentra Components
Features -
Hole Diameter 0.250" (6.35mm) 1/4"