PL2H471MND3550RY
Chinsan (Elite)
Product No:
PL2H471MND3550RY
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
In Stock : 86
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.19 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series PL
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.132 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 470 µF