PL2W101MND2225RP
Chinsan (Elite)
Product No:
PL2W101MND2225RP
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
In Stock : 220
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.001 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 100 µF
Package Bulk
Impedance 1.36 Ohms