PL2W391MND2550Y
Chinsan (Elite)
Product No:
PL2W391MND2550Y
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
In Stock : 170
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.67 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 610mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.388 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 400 mOhms