Home / LED Drivers / PLDS60-C-277PEA
minImg
PLDS60-C-277PEA
CUI Inc.
Product No:
PLDS60-C-277PEA
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.89" L x 1.58" W x 1.10" H (175.0mm x 40.0mm x 28.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 1.0 lbs (454 g)
Current - Output (Max) 1.67A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series PLDS60 (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 89%
Voltage - Output 19 ~ 36V