PLE0E821MCO6TD
Nichicon
Product No:
PLE0E821MCO6TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
In Stock : 987
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
Ratings -
Series PLE
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 6.3 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 820 µF