PLE0G122MDO1TD
Nichicon
Product No:
PLE0G122MDO1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V T/H
In Stock : 199
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
Ratings -
Series PLE
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 7.2 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF