Home / LED Drivers / PLED120W-049
minImg
PLED120W-049
Thomas Research Products
Product No:
PLED120W-049
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 49V 2.45A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 277VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Product Status Obsolete
Weight 1.6 lbs (725.7 g)
Current - Output (Max) 2.45A
Ratings IP66, NEMA 6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series PLED120W
Power (Watts) 120 W
Type Constant Voltage
Efficiency 90%
Voltage - Output 49V