PLED75W-072
Thomas Research Products
Product No:
PLED75W-072
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 72V 1.05A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cULus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
Product Status Active
Weight 1.2 lbs (544.3 g)
Current - Output (Max) 1.05A
Ratings IP66, NEMA 6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series PLED75W
Power (Watts) 75 W
Type Constant Voltage
Efficiency 91%
Voltage - Output 72V