Home / LED Drivers / PLED96W-018-HV
minImg
PLED96W-018-HV
Thomas Research Products
Product No:
PLED96W-018-HV
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 18V 5.35A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 480VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.54" L x 2.33" W x 1.47" H (217.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Product Status Obsolete
Weight 1.4 lbs (635 g)
Current - Output (Max) 5.35A
Ratings IP66, NEMA 6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 277VAC
Series PLED96W-HV
Power (Watts) 96 W
Type Constant Voltage
Efficiency 81%
Voltage - Output 18V