PLF1C471MDO1
Nichicon
Product No:
PLF1C471MDO1
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
In Stock : 8926
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 6.1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF