PLF1E220MCL7TD
Nichicon
Product No:
PLF1E220MCL7TD
Description:
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF