PLG0E182MCO1TD
Nichicon
Product No:
PLG0E182MCO1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POL 1800UF 20% 2.5V T/H
In Stock : 990
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
Ratings -
Series PLG
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 6 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1800 µF