PLG0J182MDO1TD
Nichicon
Product No:
PLG0J182MDO1TD
Description:
CAP ALUM POL 1800UF 20% 6.3V T/H
In Stock : 162
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 6.6 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1800 µF