PLG1C331MCO1TD
Nichicon
Product No:
PLG1C331MCO1TD
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
In Stock : 1089
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.7 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF