PLV-040S048
Qualtek
Product No:
PLV-040S048
Manufacturer:
Qualtek
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 48V 800MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2 kV
Approval Agency cULus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 800mA
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series PLV-040 (40W)
Power (Watts) 40 W
Type Constant Voltage
Efficiency 87%
Voltage - Output 48V