PLV1D151MCL1
Nichicon
Product No:
PLV1D151MCL1
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Ratings -
Series PLV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF