PLX1V560MDL1TD
Nichicon
Product No:
PLX1V560MDL1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 31mOhm
Ratings -
Series PLX
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF