PM0603-18NJ
Bourns Inc.
Product No:
PM0603-18NJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 18NH 700MA 170MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 170mOhm
Inductance 18 nH
Series PM0603
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.1GHz