PM0805-39NM
Bourns Inc.
Product No:
PM0805-39NM
Description:
FIXED IND 39NH 500MA 290MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Inductance 39 nH
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 2GHz