PM1008-1R5K
Bourns Inc.
Product No:
PM1008-1R5K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 28 @ 50MHz
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 330 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.3Ohm
Inductance 1.5 µH
Series PM1008
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 200MHz