Home / Fixed Inductors / PM1008S-101M-RC
minImg
PM1008S-101M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM1008S-101M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 260MA 5.8OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 45 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.108" (2.74mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 260 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
DC Resistance (DCR) 5.8Ohm Max
Inductance 100 µH
Series PM1008S
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7MHz