PM104SH-221-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM104SH-221-RC
Description:
FIXED IND 220UH 650MA 565MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 650mA
Inductance Frequency - Test 796 kHz
Q @ Freq 22 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 565mOhm Max
Inductance 220 µH
Series PM104SH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4MHz