PM105-100M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM105-100M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD
In Stock : 61
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Inductance 10 µH
Series PM105
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 21MHz